Společný zástupce spoluvlastníků bytu

V případě spoluvlastnictví bytové jednotky upravuje výkon práv spoluvlastníků vůči společenství vlastníků § 1185, odst. 2) zákona č. 89/2012 Sb. (občanský zákoník) následovně:

„Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.“

Pokud je tedy v katastru nemovitostí u bytové jednotky zapsáno vlastnické právo více spoluvlastníků vymezené buď jednotlivými podíly a nebo jako společné jmění manželů, je k naplnění výše uvedené zákonné povinnosti nezbytné zplnomocnit jednoho z vlastníků jako tzv. společného zástupce.

V praxi to znamená, že tato zplnomocněná osoba zastupuje ostatní spoluvlastníky bytové jednotky (v převážné většině druhého z manželů) zejména v právních úkonech činěných vůči společenství vlastníků a při hlasování na shromáždění vlastníků. V provozních záležitostech je společný zástupce povinen např. oznamovat změny údajů zapsaných v seznamu členů, je zodpovědný za vypořádání závazků a pohledávek souvisejících s užíváním bytové jednotky, na jeho jméno je vystavován tzv. výpočtový list, atd.

Spoluvlastníci bytové jednotky mohou dříve udělené zplnomocnění společného zástupce kdykoli změnit sepsáním nové plné moci udělené jinému společnému zástupci. Zplnomocněný společný zástupce může pro jednotlivý konkrétní výkon svých práv zmocnit jednorázově jakoukoli jinou osobu. V praxi např. pro hlasování na shromáždění vlastníků může společný zástupce zplnomocnit jiného spoluvlastníka (manžela/-ku), rodinného příslušníka, souseda apod. Podpisy na zplnomocnění společného zástupce event. na jednorázové plné moci nemusí být ověřené.

Formulář plné moci:   Soubor:společný_zástupce.pdfPopis:

SVJ Píškova > Správa domu > Řešení situací > Společný zástupce spoluvlastníků bytu